ATATÜRK ÜN ÖNDERLİĞİ İLE İLGİLİ ANIEkleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 10906

1-

Cumhuriyet'in ilânından sonra İstanbul'da bir resepsiyon verilir. Tüm
dünya ülkelerinin elçileri ve ateşeleri de davet edilir. Davet güzel bir
şekilde devam etmektedir fakat İngiliz ateşesi olan binbaşının

  bakışları Mustafa Kemal'in gözünden kaçmaz. bütün davet boyunca kendisine
dik dik bakmıştır ve bakmaya devam etmektedir. ne olduğunu

öğrenmek için yaverini gönderir. Yaver Mustafa Kemal'e şöyle der:
Paşam kendisine neden ters bir tavır takındığını sordum, o da bana Mustafa
Kemal'in Çanakkale'de babasını öldürdüğünü söyledi.
bunun üzerine Mustafa Kemal şöyle der:
Git sor bakalım babasının Çanakkale'de ne işi varmış?     ALINTI

 

2-

Günlerden birgün İtalyan Büyükelçisi, Atatürk ile görüsmek ister ve 
huzura kabul edilir. 
O zamanin muhtelif ekonomik-siyasi konulari hakkinda konusulduktan 
sonra, Büyükelçi : 
-Ekselans, dün Roma ile yapmis oldugum bir görüsmede hükümetimizin 
Hatay'i almak istedigi kararini size iletmem söylendi" der. 
Odada buz gibi bir hava eser. Ata, büyükelçiye birşeyler daha ikram 
eder ve iki dakikaliginina odadan ayrilir. 
Döndügünde ayaginda çizmeleri, üzerinde maresal üniformasi, belinde 
tabancasi vardir. Dogruca masasina gider, manyetolu telefondan Maresal 
Fevzi Çakmak'ın baglanmasini ister ve Çakmak' a: 
- Pasa, İtalyan dostlarimiz Hatay'a gelmek istiyorlarmis. Hazir 
miyiz? 
Fevzi Çakmak durumu anlar ve "biz haziriz Pasam" diye yanitlar... 
Ata, Büyükelçiye döner ve: "Biz hazirmisiz. Hükümetinize söyleyin, ne zaman  
isterlerse gelip Hatay'i alabilirler" der..

 

3-

 

İnsanlık tarihinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarında birisi olan Atatürk, bağımsızlığını kaybetme tehlikesiyle kar­şı karşıya kalmış bulunan Türk milletine yol göstermiş bir li­derdir. Düşüncesi, davranışları ve uygulamalarıyla çok yön­lü bir lider ofan Atatürk, Türk milletinin kalbinde saygın bir yere sahip olmuştur.Hayata bir asker olarak atılan Atatürk, komutanlığını yaptığı birçok savaşı kazanmıştır. Atatürk’ün bağımsızlık mücade­lesi esir milletlerin de kurtuluşu için umut kaynağı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması ve başarıyla yönetmesi de ye­tenekli bir devlet adamı olduğunu göstermektedir.
Âtat^Pk,.yapacağı işleri günlerce, bazen aylarca düşünerek hazırlardı. “Benim’ her emrim yapılır; çünkü, benden yapıl­mayacak emirler çıkmaz.” demesi vereceği kararlarda nasıl hassas davrandığını da göstermektedir. - -
“Büyük kararlar vermek kafi değildir. Bu kararları cesaret ve kesiniikie tatbik etmek lazımdır.” diyen Atatürk, verdiği ka­rarların ısrarlı takipçisi olmuş ve her işini mutlaka istediği şekilde sonuçlandırmıştır.
Atatürk, milleti yönetirken dürüst bir siyaset takip etmiş ve “Her an tarihe karşı, cihana karşı hesabını verebilecek bir vaziyette bulunmak iazimdir.K sözleriyle verdiği kararların ve gerçekleştirdiği işlerin sorumluluğunu da taşımıştır.
Atatürk, Türk toplumuna yeni bir zihniyet, yeni bir görüş ve yeni bir düşünce getirmiştir, Atatürk’ün inkılapçılık yönü Ba­tılılar tarafından da ilgi görmüş, tarihe mal olmuş ve yaşa­yan inkılapçılarla kıyaslanmıştır.
Atatürk, yaptığı inkılapların amacını ve Türk gençliğinin inkı­laplara sahip çıkması gerektiğini şu sözleriyle ifade etmiştir: “Efendiler, yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve görünüşüyle uygar bir toplum haline ulaş­tırmaktır. İnkılapların ana itkesi budur. Biz büyük bir inkılap yaptık. Memleketi bir çağdan alıp, yeni bir çağa götürdük. Birçok eski kurumlan yıktık. Buniarın binlerce taraftan var-dır. Fırsat beklediklerini unutmamak iazım. En iteri demok­rasilerde bile rejimi korumak için, sert tedbirlere başvunrf-muştur. Bize geiince; inkılabı koruyacak tedbirlere daha çok muhtacız.”
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.