Doğal Afetlerle İlgili Hikaye / Deprem konulu hikayeEkleyen: Ziyaretçi | Okunma Sayısı: 2268

Doğal Afetle İlgili Hikaye

         Küçük bir kasabada cemre adında bir kız yaşıyordu .  Cemre o gün okuldan eve gelmiş odasında oynuyordu. Kapı çaldı . Gelen Cemre'nin babasıydı. Cemre şaşırmıştı. “babam bu saatte gelmez ki” diye düşündü. Babası yanında Cemre'nin tanımadığı bir adamla gelmişti. Cemre yine şaşırdı. Cünkü bu adamın başında tuhaf bir şapka belinde de çekiç türü aletler vardı. Adam Cemre'ye gülümsedi . Cemre de “hoşgeldiniz ” diyerek selamladı adamı. Cemre'nin babası “bu amca evimizin duvarları sağlam mı ? diye bakacak sağlamsa mobilyalarımızı çivi ile duvara monte edecek”diyerek açıkladı. Cemre korku içinde ” deprem mi olacak” diye sordu. Tamirci amca “hayır ama bizler önlem alalım ki deprem gibi afetler olduğunda zor durumda kalmayalım değil mi?”dedi cemre gülümsedi. Tamirci amca duvarları kontrol ederken babası Cemreye:
-Kızım deprem olursa ne yapmamız gerektiğini biliyormusun ? diye sordu
-Şey bilmiyorum babane yapmam gerekiyor?
-Deprem sırasında duvarların yanından uzak durmalı masa gibi seni koruyacak eşyaların altına sığınmalısın ve cam kenarlarından da uzak durmalısın kızım.
-Peki babacığım” Cemre babasının anlattıklarını unutmadı.
aradan zaman geçti ve Cemre odasında oyun oynarken artçı yani şiddeti az olan bir deprem oldu. Cemre biraz korktu ama babasının anlattıkları aklına geldi ve hemen masanın altına saklandı. Deprem bitincede annesiyle birlikte hemen dışarı çıktılar. Komşularında yardıma ihtiyacı olan var mı diye bakmaya gittiler. Yandaki komşularının mobilyaları da yere düşmüş ve duvarlarında da çatlaklıklar vardı. Ama Cemrenin arkadaşı ve aileside Cemre gibi deprem sırasında masanın altına girerek düşen eşyalardan kendilerini korumuşlardı. Hemen Kızılay ekibi geldi Merve ailesine çadır battaniyeyemek gibi yardımda bulundular. Merve'lerin evleri onarılınca da Merve ve ailesi evlerine kavuştular.
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.