Dünyada Terk Edilen Fabrika Arazilerinin Değerlendirilmesiyle İlgili HaberlerEkleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 11477

1-

Atıl fabrika sökülüp organik tarım yapılacak

Plansız yatırım ve siyasi çıkar gayesiyle boşa harcanan devlet bütçesinin en belirgin örneklerinden birisi olan Pasinler’in Çöğender köyü yakınlarındaki tütün fabrikası sökülecek. Özelleştirme İdaresi’nden izin alınabilirse, fabrika arazisi üzerinde organik tarım yapılacak.

Yıllardır atıl duran Pasinler’in Çöğender köyü yakınlarındaki tütün fabrikası inşaatı sökülecek. İnşaatın bulunduğu 600 dönüm arazide organik tarım yapılması için Özelleştirme İdaresi nezdinde girişimde bulunulduğu öğrenildi.

Vali Mustafa Malay, AK Parti(AKP) milletvekili Mustafa Ilıcalı ve İşadamı Adil Mirmahmutoğulları ile birlikte Çöğender köyü yakınlarında atıl halde bulunan tütün fabrikası inşaatında incelemelerde bulundu. 1975 yılında 1 milyon 200 bin Amerikan Doları’na yapılan ve inşaatı yarıda kalan fabrikanın içler acısı durumu karşısında üzüldüğünü belirten milletvekili Ilıcalı, kendilerinin asla bilinçsiz ve kitapsız işler yapmayacağını kaydetti. Ilıcalı, 25 yıldır atıl halde bulunan 600 dönüm arazi üzerine kurulu fabrikanın sökülerek burada organik tarım yapılması için Özelleştirme İdaresi nezdinde girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, “25 yıldır tütün fabrikası sahipsizliğe terk edilmiş durumda. 600 dönüm arazi üzerine kurulu tütün fabrikasının bulunduğu yeri Özelleştirme İdaresi'nden almak ve burada organik tarım yapmak istiyoruz.” dedi.

Vali Mustafa Malay, tütün fabrikasının savaştan çıkmış bir görüntü sergilemesi karşısında, Türkiye’nin borç batağından kurtulamamasının, ekonomisinin canlanamamasının nedenlerini daha iyi anladığını söyledi.

Dizayn borularının sahibi, işadamı Adil Mirmahmutoğulları, Erzurum’da yatırım yapmak istediğini belirterek, bu amaçla bölgedeki atıl yatırımları incelediğini vurguladı. Tütün fabrikasının enkaz görüntüsünün kendisini şok ettiğini ifade eden Mirmahmutoğulları, ülkenin akılcı yatırım yapanlara ihtiyacının bulunduğuna değindi. Erzurum’un sıcak termal suyu yönünden zengin olduğunu ve bunu değerlendirmek istediklerini kaydeden Mirmahmutoğulları, “Palandöken'deki otellerin ısıtılmasında termal su kullanmayı düşünüyoruz. Bu konuyu da inceliyoruz.” diye konuştu.

zaman

Orhan Yıldırım / Erzurum

 

2-

Taşucu Seka Kağıt Fabrikası ve Alata'nın kuzeyi turizme kazandırılıyor

Yıllardır Özelleştirme ihalelerinde satılamadığı için çürümeye terk edilen Mersin'inSilifke ilçesine bağlı Taşucu beldesindeki Seka Kağıt Fabrikası'nın bulunduğu alan ile Erdemli Alata bölgesinin kuzeyinin turizme açılması için çalışma başlatıldı. 2 milyon metrekarelik arazisi ve 3 deposu ve Akdeniz'e açılan limanı bulunan alanın Özelleştirme İdaresi'nden alınması için gerekli girişimlerde bulunulduğu bildirildi. Seka'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da sözkonusu alanı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Buranın değerlendirilmesi için Özelleştirmeidaresine gereken başvuruları yaptıklarını belirten Günay, "Araziyi gördükten sonra yapacağımız bu süreci hızlandırmaya çalışmaktır. Mademki daha önce birkaç kez ihaleye çıkarılmış satış gerçekleşmemiş. Buranın turizm merkezi olarak değerlendirilmesi için uğraşıyoruz." dedi. Bu alanın en iyi değerlendirileceği sektörün turizm sektörü olduğunu vurgulayan Günay, bu arazinin limanı hazır güzel bir yer olduğunu belirterek, bu konuda yaptıkları müracaatı biraz daha yakından takip edeceklerini kaydetti. Taşucu-Mersin arasında el değmemiş bir alan olduğunu ifade eden Günay, "Bu çevrede çok yoğun arkeolojik buluntular var. Bu çevrede. Hem doğa ile hem tarih ile iç içe, hem de bakir bir sahil, deniz ,doğal ortamı olduğuna göre buranın turizmde değerlendirilmesi bölgeye yapılabilecek olan en iyi girişimlerden biri olacaktır. Özelleştirme idaresi başkanımızın da bizim görüşlerimizi yakın görüşleri var. Sanıyorum ki yakın bir gelecekte bu devir işlemini gerçekleştireceğiz. O zaman biz burada turizm tahsisi yapmaya çalışacağız." diye konuştu. Öte yandan Erdemli ilçesinde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün kuzeyinde bulunan bölgenin turizme açılması gerektiğini belinten Erdemli Belediye Başkanı Musa Mutlu, kendisini ziyaret eden Günay'a, Erdemlinin turizm bölgesi ilan edilmesi için Alata Araştırma Enstitüsü'nün Kuzey bölgesinin turizme açılması gerektiğini bu bölgede golf turizminin yapılabileceği alanların müsait olduğunu söyledi. Erdemli'nin en önemli sorunlarından bir tanesi olan atık su arıtma tesisini yaptırmak için İller Bankası Genel Müdürlüğünden 150 bin kişilik projemiz onaylandını ifade eden Mutlu, "Belediye olarak biz, kanalizasyon ve arıtma ana kolektörünün yapımı için şimdiye kadar 10 milyon YTL'nin üzerinde harcama yaptık. Yakında derin deşarzını da yapacağız. Arıtmayı 30 bin metrekare alana yapacağız. Hiçbir olumsuzluk yok. Arıtmamız tamamlandıktan sonra Erdemli sahillerine mavi bayrak almanın peşindeyiz. Bu konuda bize yardımcı olursanız seviniriz." dedi. Bakan Günay ise, Erdemli'yi turizm şehri yapacaklarını söyledi. Günay,"Eğer, Erdemliyi turizm kenti yapmak istiyorsak sahillere yüksek bina yapmadan, doğayı tahrip etmeden, ağaçları kesmeden, deniz ile dağ arasındaki hava sülkasyonunu sağlayarak yapacağız." diye konuştu. 

heberler.com
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.