Hz. Muhammed?in İnsani Yönü(netbil yayınları)Ekleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 3195

Bir gün bir kişi Hz. Peygamberi görmeye gelmişti. Adam Peygamberimizi görünce heyecandan titremeye başladı. Bunun üzerine Allah’ın Resulü ona şöyle dedi:

– Arkadaş, sakin ol. Ben kral değilim. Kureyş kabilesinden kuru ekmek yiyen bir kadının oğluyum.

İbni Mâce, Et’ime, 30. hadis.

 

Yukarıdaki metinden nasıl bir sonuç çıkarılabilir?

 

Hz. Muhammed (s.a.v.)* bizler gibi bir insandır. Diğer insanlar gibi bir anne ve babadan dünyayagelmiştir. Çocukluk ve gençlik dönemlerini yaşamış, evlenip çocuk sahibi olmuştur. Herinsan gibi ölümlü bir varlık olan Hz. Peygamber, eceli geldiğinde vefat etmiş, ahiret âlemine göçmüştür.

Hz. Peygamber, hayatta bir insanın başına gelebilecek olumlu ve olumsuz birçok olay yaşamıştır.Bazen üzücü, bazen de sevinçli durumlarla karşılaşmıştır. O, yaşadığı olaylara insani tepkilervermiştir. Güzel bir durumla karşılaştığında sevinmiş, mutlu olmuştur. Olumsuz bir durumlakarşılaştığında ise üzülmüştür. Zaman zaman heyecanlanmış, bazen tedirgin olmuş ve kaygılanmıştır.Hz. Muhammed (s.a.v.) acıktığında yemek yemiş, susayınca su içmiştir. Geçimini sağlamakiçin çalışmış, yorulunca dinlenmiştir. Soğuktan ve sıcaktan etkilenmiştir. 

zaman zaman hastalanmış, iyileşmek için tedavi olmuştur. Çevresindeki insanlarla dostluk, arkadaşlık, akrabalıkilişkileri kurmuş, bazen onlara şakalar yapmıştır.Kur’an-ı Kerim’de, Hz. Muhammed’in (s.a.v.)’in herkes gibi bir insan olduğunu, insani özellikleresahip bulunduğunu ifade eden bazı ayetler bulunmaktadır. Bunlardan birinde Yüce Allah Hz.Peygambere şöyle hitap etmektedir: “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım...”1 Başka birayette de “(Ey Muhammed!) Şüphesiz sen öleceksin ve şüphesiz onlar da öleceklerdir.”2buyurmaktadır.
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.