KARACAOĞLAN KİMDİR? / KARACAOĞLAN BİYOGRAFİSİ / KARACAOĞLAN HAYATI / KARACAOĞLAN ESERLERİEkleyen: DersTurkce.CoM | Okunma Sayısı: 2491

 

KARACAOĞLAN (1606? -1697)

Şiirlerinden, Çukurovalı olduğu, Türkmen aşiretleri arasında yetişmiş ve yaşamış olduğu anlaşılıyor. Divan ve Tekke şiirinden hiç etkilenmemiş, hece ölçüsünü kullanmıştır. Eski Türk ozanlarının geleneklerine bağlı kalmıştır. Şiirlerinde gerçek aşk serüvenlerini, gönlünü kaptırdığı güzelleri anlatmış, köy ve aşiret yaşamını, doğa güzelliklerini, gurbet konularını dile getirmiştir. Türk saz şiirinin en başarılı ozanı kabul edilen Karacaoğlan koşma, destan, semai ve varsağı söylemiştir. Şiirlerinde yalın bir dil kullanmıştır.

 

- Âşık edebiyatının hemen bütün şairlerini etkilemiştir.

- Onun için aşk ve tabiat şairi dense yeridir. Âşık edebiyatının duygu yönünden en zengin ve güçlü şairidir.

- Dili çok sadedir. Şiirlerinde tasavvufa ve dini konulara hiç yer vermemiş, Divan ve Tekke şiirinden hiç etkilenmemiştir.

- Şiirlerini hece ölçüsü ile yazmıştır. Koşma, semai, ara sıra da destan söylemiştir.

 

Halk Edebiyatı Sanatçıları Sayfasına Dönmek İçin Tıklayınız..

Genel Yazar/ Şair Biyografileri Kategorisine Dönmek İçin Tıklayınız…


 

 
 Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.