KATİP ÇELEBİ KİMDİR? / KATİP ÇELEBİ BİYOGRAFİSİ / KATİP ÇELEBİ HAYATI / KATİP ÇELEBİ ESERLERİEkleyen: DersTurkce.CoM | Okunma Sayısı: 2620

 

KATİP ÇELEBİ(1609-1657)

İyi bir eğitim görmüştür. Arapça – Farsçanın yanısıra Batı dillerinin kimilerini de öğrenmiştir. Tarih, coğrafya, askerlik, denizcilik, matematik tıp alanlarında eserleri vardır. Cihannüma adlı eserinde Japonya ve Irak arasında yer alan ülkelerin coğrafi ve tarihsel özellikleri üzerinde durmuştur. Fezleke’nin konusu , 17.yüzyılın tarihsel olaylarıdır. Keşf üz zunun bibliyografya çalışmasıdır. Katip Çelebi‘nin kimi eserleri sade, kimileri ise orta düzyazı Özellikleri taşır.

Katip Çelebi’nin Eserleri

Tarih

Ø  Fezleket akvâl el-ahyâr fi ilmi el-târîh ve el-ahbâr Arapça Fezleke: Bir mukaddime, üç usûl ve bir son sözden oluşan tarih eseri. 1.300 adet elimizde olmayan yazma kaynak kullanılarak yazılmış olan varlıkların başlangıcı, peygamberlerin ve hükümdarların târihi olarak özetlenebilecek bir târih kitâbıdır.

Ø  Türkçe Fezleke

Ø  Tuhfet el-kibâr fi Esfâri el-Bihâr

Ø  Takvîm-üt-Tevârîh: 1648 târihine kadar yaşanmış olayların kronolojik açıklamasını içerir. Arapça ve Farsça basılmış; Italyanca, Latince ve Fransizca'ya çevrilmiştir.

Ø  Tarîh-i Frengi tercümesi

Ø  Revnaku’s-saltana (Târîh-i Kostantiniyye ve Kayâsire) tercümesi

Ø  Düstûr-ül-amel fî ıslâhil-hâlâl

Ø  İrşâd-ül-hayâfâ ilâ târîh-ul-Yunân ver-Rûm

Coğrafya

Ø  Cihannüma : En eski Osmanlı coğrafya kitabıdır. İbrâhim Müteferrika matbaasında haritalarıyla birlikte basılmıştır. Daha sonra yazılacak Türkçe coğrafya kitaplarına kaynak olabilecek bu eser.

Ø  Levâmiu’n-nur fi zulmeti Atlas Minur : Gerardus Mercator ve Jodocus Hondius "Atlas Minor" tercümesi

Ø  Müntehab-ı Bahriye (Kitab-ı Bahriye)

Biyografya

Ø  Keşf ul-zunûn an as?mi el-kutub ve el-funun : Arapça yazılmış, 15.000'e yakın kitap ve 10.000'e yakın yazari tanıtan büyük bir biyografya ansiklopedisi mâhiyetindedir. Mısır’da, Almanya’da, İstanbul’da basıldı. Lâtince ve Franszica'ya çevrilmiştir.[1]

Ø  Süllem el-vusûl ilâ tabakat el-fûhûl

Ø  Câmi el-Mütûn min Cüll el-Fünûn

Din

Ø  Mîzân-ül-Hakk fi ihtiyâr-il-ehak

Ø  İlhâm el-Mukaddes Min Feyz el-Akdes

Ø  Sosyal, kültürel ve halk bilimi [değiştir]

Ø  Tuhfetü el-ahyâr fi el-hikem ve el-eş’âr

Ø  Dürer-i müntesira vel gurer-i münteşira,

Ø  Recmü’r-râcim bi’s-sîn ve el-Cim

Ø  Beyzâvi Tefsirinin şerhi

Ø  Muhammediyye şerhi

Ø  Kanunnâme

Ø  Tütün Risalesi

 

Divan Edebiyatı Yazar ve Şairleri Kategorisine Dönmek İçin Tıklayınız…

Genel Yazar/ Şair Biyografi Kategorisine Dönmek İçin Tıklayınız…

 
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.