KAYGUSUZ ABDAL KİMDİR? KAYGUSUZ ABDAL BİYOGRAFİSİ / KAYGUSUZ ABDAL HAYATI / KAYGUSUZ ABDAL ESERLERİEkleyen: DersTurkce.CoM | Okunma Sayısı: 3665

TASAVVUF EDEBİYATI YAZAR VE ŞAİRLERİ / TASAVVUF EDEBİYATI SANATÇILARI

 

KAYGUSUZ ABDAL (1341 -1444)

            Yunus Emre’nin etkisiyle hem hece hem de aruz ölçüsüyle şiirler yazdı. Yunus Emre gibi güçlü bir din ve tasavvuf kültürüyle yetişti. Alevi-Bektaşi halk şiirinin kurucusu olan sanatçı, felsefe ve inancını halkın anlayabileceği bir dille anlattı.Kaygusuz Abdal, şiirlerinde duygu ve düşüncelerini şakacı ve alaycı bir dille anlattı. Bektaşilik ilkelerini özgür bir düşünce içinde savundu. Softa düşüncelerle, insan­lık kusurlarıyla alay etti. Nükteli bir dil kullanan sanatçının Budala-name adlı yapıtı 15.yüzyıl sade halk nesrinin özelliklerini taşır.

 KISACA

 

* Alanya Beyi'nin oğluyken mad­di dünyanın tüm zenginliğine yüz çevirerek dervişliği yeğlemiştir.

* Yunus Emre izinden yürüyen Alevi-Bektaşi Halk şiirinin kuru­cusudur. Hemen bütün Bektaşi tekkelerinde bulunan ve Kaygusuz'a ait olduğu kabul edilen bir resimde, bir yı­lan, bir akrep ve bir arslan, ayakları dibine yata­rak ona boyun eğmiş görünürmüş.

* Heceyle yazdığı şathiyeleriyle tanınmıştır.

* Aruzla yazdığı şiirlerinde tasavvuf öğretisini anlatır.

* Şiirlerinde ince bir alay görülür. Yobazlıkla ham sofuluğu nükteli bir anlatımla taşlar. Tekerleme­lerle beslenen temiz bir dili ve kıvrak, tatlı, özgün bir deyisi vardır. Şiirlerindeki zengin çağrışımlar ve hayal dünyası, okuru nerdeyse gerçeküstücü ve modern bir şiir dünyasına götürür.

* Divan'ından başka Budalaname, Vücutname, düzyazı türünde; Sarayname, Dilgüşa gibi şiir ve düzyazı karışık eserleri de vardır.

 

Tasavvuf Edebiyatı Sanatçıları Sayfasına Dönmek İçin Tıklayınız…

Genel Yazar/ Şair Biyografi Kategorisine Dönmek İçin Tıklayınız…

Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.