KUTLU DOĞUM HAFTASI AÇILIŞ KONUŞMASI 2014Ekleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 4283

KUTLU DOĞUM HAFTASI AÇILIŞ PROGRAMI 

 

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed - sallallâhu aleyhi vesellem- Efendimizin, miladi takvime göre Kutlu Doğumunun 1442. yıldönümü münasebetiyle, buraya toplanmış bulunuyoruz. Hepinize hoş geldiniz der saygılar sunarım. 

Efendimizin doğumu, içinde yaşadığımız dünyanın akışını değiştirmiş ve onun tebliğine kulak veren herkes, hayatını yeniden tanzim etme, kendini yeniden yapılandırma ve bundan sonraki gidişatında istikamet sahibi olma konusunda sağlam bir dayanağa kavuşmanın ayrıcalığını yaşamıştır. Onun rahmet yüklü mesajları ve hikmet yüklü ahlâkî örnekliği bütün insanlık için umut vaad etmeye devam ettiği gibi, kıyamete kadar da kesilmeksizin devam edecektir.

Bugün, başta İslâm dünyası olmak üzere topyekûn insanlık âleminin dûçar olduğu ahlaki/manevî problemlerin gerek tanımlanma, gerekse çözüme kavuşturulması konusunda Efendimizin risâletine başvurma ve onun rehberliğinde ilerleme konusunda ciddî ve kayda değer bir ihmalkârlıkla karşı karşıyayız. Etrafımızı saran savaş, zulüm, yokluk, şiddet ve acıların çözümünün ancak Peygamber sünnetini eksiksiz yaşamaktan geçtiğini yeniden hatırlamak zorundayız.  Kardeşlik bağlarının ciddî yaralar aldığı bir zaman ve mekânda hem Efendimize hem de birbirimize kardeş olmanın iklim ve ortamlarını yeniden bulmak ve onun özlemini çektiği kardeşler topluluğunu yeniden oluşturmaya mecburuz.   

Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, hangi kavme mensup olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun, derisinin rengi, cinsiyeti, ekonomik durumu ne olursa olsun, evrensel planda bütün mü’minler birbirlerinin kardeşidir. Bu kardeşliğin sevgi ve evrensel barış ilke ve ölçüleriyle tahkim edilmesi gerekir. Bundan dolayı Hz. Peygamber, imanı, sevgi ile ilişkilendirmiş ve şöyle buyurmuştur:“Sizden biriniz kendisi için sevip arzu ettiği şeyi din kardeşi için de sevip istemedikçe (gerçek anlamda) iman etmiş olmaz.” (Buhârî, “İman” 6, 7; Müslim, “İman” 71–72)

Ne yazık ki Müslüman coğrafyasında meydana gelen kardeş kavgaları, iç çatışmalar, kardeşlik ortamını ciddî anlamda yaralamakta, ümmet-i Muhammed olma duyarlılığını hasara uğramaktadır. Ülkemizi saran terör belası, değerlerimize olan yabancılaşma, maddi olarak zenginleştikçe cömertlik, diyergamlık, fedakârlık gibi hasletlerin yerine vurdumduymazlık, bana necilik, cimrilik, ahlâki yozlaşma bizi gün geçtikçe Efendimizin kutlu yolundan uzaklaştırmaktadır.

Okullarımıza konulan Kur’ân-ı Kerim ve Hazret-i Muhammed’in Hayat’ı dersleri O’nu anlamaya, İslâm’ı daha güzel yaşamaya vesile olmasını diliyorum. Biz de bu amaçla dünyayı şereflendirmesi ile mutluluğa erdiğimiz ve adına Kutlu Doğum denilen haftayı karınca, kararınca kutlamayı düşündük. Başta salon sıkıntısı olmak üzere, kusurlarımızı hoş göreceğinizi umarak, programımızı şereflendirdiğiniz için  btekrar teşekkür ediyor ve O yüce Resûl’ün maneviyatı ile sizleri baş başa bırakıyorum. Saygılarımla.

 
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.