ORMANLAR KAÇ YILDA OLUŞUR - ÜLKEMİZDE YETİŞEN AĞAÇLAR VE YAŞAM SÜRESİEkleyen: Salih AY | Okunma Sayısı: 1708

ORMAN KAÇ YILDA OLUŞUR - ÜLKEMİZDE YETİŞEN AĞAÇLAR VE YAŞAM SÜRESİ

  Ormanın içinde yaşayan farklı bitki ve hayvanların bir araya gelmesi ve uyumlu bir şekilde yaşadıkları ekosistemi kurmaları çok uzun yıllar sürer.

Ağaçların türüne ve yaşayan canlılara bağlı olarak bu süre 20 ila 200 yıl arasında değişir. Ne yazık ki, çoğunlukla insanların bilinçsizce ağaçları kesmesi sonucu bu dengeli biyolojik sistem yara alır.

Eğer ormanlardan ölçülü bir şekilde yararlanırsak doğanın mucizevi hızla iyileşme gücü sayesinde ormanlar çok kısa sürede daha gür bir şekilde yeniden büyür. Bu şekilde hem mevcut ormanların büyümesini ve ağaç sayısının artmasını sağlayabilir, hem de ormandan elde ettiğimiz kağıt, kurşun kalem, mobilya gibi malzemeleri kullanmaya ve ilaçların ham maddesi olan bazı bitkileri almaya da devam edebiliriz.

Bizim Ülkemizde En Sık Rastlanılan Ağaç Türleri ve Yaşam Süreleri

Bizim ülkemizde en sık rastlanılan ağaç türleri; çam, meşe, ardıçtır. Ormanlara etki eden unsurlar şunlardır; iklim şartları, ağaç türü, toprak türü, fidan dikim aralıklarıdır. Her sene Ülkemizde Orman Bölge Müdürlüğü ormanların seyreltilmesi amacıyla çalışmalar yürütür. Bu anlamda ormanlarımız düzenli ve güzel olmaktadır. Ülkemizdeki ormanlarda bulunan ağaçlar ve yaşam süreleri şöyledir;

Zeytin ağaçlarının 600 sene ömürleri bulunmaktadır .

Kayın ve Çam ağaçlarının ömürleri 900 senedir.

Çınar ve meşe ağaçlarının ömürleri ise bin yıl sürelidir.

Bir Orman Kaç Yılda Oluşur Hakkında Kısaca Bilgi Aktardık.

 
 Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.