PİR SULTAN ABDAL KİMDİR? / PİR SULTAN ABDAL BİYOGRAFİSİ / PİR SULTAN ABDAL HAYATI / PİR SULTAN ABDAL ESERLERİEkleyen: DersTurkce.CoM | Okunma Sayısı: 1791

PİR SULTAN ABDAL (? -1590)

 

Bektaşi tarikatına bağlı bir tekke edebiyatı şairidir. Kanuni döneminde yaşayan sanatçının. Sivas’ın Banaz köyünden olduğu, asıl adının Haydar olduğu, bilinmektedir. Sanatçı, Osmanlı Devletine isyan suçundan yargılanmış,şiirlerinde de adlı geçen Hızır Paşa tarafından astırılmıştır. Alevi – Bektaşi şiirinin bu önemli sanatçısı, şiirle¬rinin tümünü heceyle söylemiş, Divan şiirinden etkilenmemiştir. Şiirlerindeki dil, yalındır. Pir Sultan Abdal, Alevi-Bektaşi tarikatının toplumsal ve kültürel geleneklerini, başkaldırısını, zindan atılışını gür bir dille anlatmıştır. Bu şiirleri doğayı, köyü ve köylüsünü, insan sevgisini de yansıtır. Bu lirik şair, zulme boyun eğmemiş, haksızlıkla¬ra karşı savaşım vermiştir.

 

KISACA


* 16. yüzyıl Alevi - Bektaşi Halk edebiyatının en güçlü ismidir.

* Sivas'ın Yıldız ilçesinin Banaz köyündendir. Asıl adı Haydar'dır.

* Bir ayaklanmaya öncülük et­tiği için yetmiş üç isyancıyla birlikte yakalandığı ve Sivas Valisi Deli Hızır Pa­şa tarafından astırıldığı bilinmektedir. İdam edil­mesiyle ilgili söylentiler, onun bir halk kahramanı olarak efsaneleştiğini göstermektedir.

* İyi bir öğrenim görmemiş olmasına rağmen Halk şiiri tekniğini kullanmakta gayet ustadır. Örneğin, hece kalıplarını durak yerlerinde hiç hata yapma­dan başarıyla kullanmıştır.

* Halk şiiri geleneğine sadık kalmış, Divan şiirin­den hiç etkilenmemiştir.

* Koşma, semai ve türkü biçiminde söylediği nefesleriyle ünlüdür.

* Şiirlerini saz eşliğinde söylemiş, sadece tasavvuf düşüncesini değil, maddi aşk ve acıları, doğa gü­zelliklerini, köy yaşamını da dile getirmiştir. Top­lumsal sorunları yansıttığı şiirleri genellikle siya­set ve eleştiri yüklüdür.

* Sade, pürüzsüz bir dili, coşkun bir lirizmi vardır.

 

Tasavvuf Edebiyatı Sanatçıları Sayfasına Dönmek İçin Tıklayınız…

Genel Yazar/ Şair Biyografi Kategorisine Dönmek İçin Tıklayınız…

Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.