Para Para Para, 3. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı, Dinleme Metni, 5N1K EtkinliğiEkleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 6287

Para Para Para
Gündelik yaşamımızın içinde olmazsa olmaz bir şey var: para. Alışverişte, yolculukta kısacası birçok alanda paraya gereksinimimiz var. Peki, yaşamımıza bu kadar girmiş paranın ilk kimler tarafından kullanıldığını merak ettiniz mi? Acaba; “İneğini bana verirsen elimdeki şu yuvarlak metal parçasını sana veririm.” diyen ilk insan kimdi?

Geçmişten günümüze pek çok şey para yerine kullanıldı. İlk insanlar deniz kabuklarını para olarak kullanırlardı. Mayalar içinse kakao çekirdekleri para birimiydi. Uzun yıllar altın, gümüş gibi değerli metaller para olarak elden ele geçti. Kâğıt paralarsa çok daha yakın bir zamanda ortaya çıktı.
Önceleri bir mal edinmek için onu başka bir malla değiş tokuş etmek gerekiyordu. “Takas” denilen bu sistemde akla gelen ve olabilecek her şey kullanılıyordu. Tarım ürünleri, tuz, hayvanlar, deniz kabukları gibi her şey değiş tokuş ediliyordu. Bu sistemde bir malın belli bir değeri olmuyordu elbette. Bu tür alışverişlerde karşılıklı gereksinimler ön plana çıkıyordu.
Gerçek anlamda parayı MÖ 7. Yüzyılda Anadolu’da yaşayan Lidyalıların kullandığı düşünülüyor.
Lidyalıların altın, gümüş gibi madenleri alışverişte kullanmalarıyla para biriktirilmeye de başlandı. Bu nedenle Lidya Kralı Krezüs (ya da bizim daha iyi bildiğimiz adıyla Karun) dünyanın en zengin insanı olarak kabul ediliyordu. “Karun kadar zengin” sözü onun zamanından kalmadır.
Para, ilk kullanıldığı günden beri bir değer ölçeği ve tasarruf aracı oldu.
Aynı zamanda para, değiş tokuşun zaman içine yayılmasını da sağladı. Sözgelimi, değiş tokuş yaparken elma kullandığınızı düşünelim. Alışverişlerinizi elmalar çürümeden, kurtlanmadan yapmanız gerekir. Oysa elmaları sattığınızda elinize geçen parayla istediğiniz zaman alışveriş yaparsınız. Hatta yapmaz, paranızı biriktirip tasarruf edersiniz. Hâlbuki elmaları biriktirerek tasarruf sahibi olmak mümkün değildir. Elma bekledikçe bozulur, paraya ise bir şey olmaz.
Bu nedenle insanlar para kullanmayı benimsemişlerdir. Ancak çok sayıda madenî para taşımak zordu. Kâğıdın icadıyla kâğıt paralar da kullanılmaya başlanmıştır.
Kâğıt paraların üzerinde birçok yazı, numara ve şekil vardır. Paraların basılması için kullanılan kağıttan tutun da mürekkebine kadar her şeyi özeldir. Bunun en önemli nedeni, sahte para basımını önlemektir.
Ayrıca paraların ön ve arka yüzlerinde parmakla dokunulduğunda hissedilebilen kabartma baskılar vardır.
Paranın sahte mi, gerçek mi olduğunu anlamanın yollarından biri de yalnızca ışığa tutulduğunda görülen şekillerdir. Paradaki beyaz boşluk ışığa tutulunca bir Atatürk portresi görülür.
Paranın üzerinde ayrıca Merkez Bankası başkan ve başkan yardımcısının imzaları da bulunur.
Gökhan TOK
SON EKLENEN YAZILAR
4.SINIF CEM YAYINCILIK TÜRKÇE YILLIK PLANLARI 2014-20158.SINIF YILDIRIM YAYINLARI TÜRKÇE YILLIK PLANLARI 2014-20157.SINIF CEM VEB OFSET TÜRKÇE YILLIK PLANLARI 2014-20156.SINIF GİZEM YAYINCILIK TÜRKÇE YILLIK PLANLARI 2014-20155. SINIF FCM YAYINCILIK TÜRKÇE YILLIK PLANI 2014-2015
ÇANAKKALE CEPHE GERİSİ TİYATRO METNİÇanakkale Tiyatro Oyunları (4 Adet)CİMRİ TİYATRO METNİGİDENLERİN ARDINDAN (ÇANAKKALE OYUNU)ÇANAKKALE DESTANI ORATORYOSU
Bu Köy Başka Köy Tiyatro MetniÇANAKKALE SAVAŞIYLA İLGİ TİYATRO / Bu hesap Çanakkale'de Kanla ÖdenmiştirBir Yaz Gecesi Rüyası Tiyatro MetniBilenler Bilmeyenlere Anlatsın -Süleyman BULUT- Çocuk Oyunu 2 perde, 7 sahneBENİM SEVGİLİ AİLEM TİYATRO METNİ (OTORİTER BABA OYUNU)
Ailemizin Bayramı - Tiyatro Metni (5. Sınıflar İçin Tiyatro)AH ŞU GENÇLER TİYATRO METNİ / DÜZENLEME YAPILMIŞAh Şu Büyükler - Tiyatro Metni ( EBEVEYNLERLE İLGİLİ )ADINI SEN KOY TİYOTRO METNİ2014 - 2015 Eğitim-Öğretim Yılı Lise Temel Dini Bilgiler ( İslam 2 - İkinci Defa Seçecekler İçin ) Dersi Yıllık Planı
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
    Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.