SAYGI DİNLEME METNİ WORD HALİ (NURULLAH ATAÇ)Ekleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 10397

Metin Türü: Eleştiri

Alt Tema: Görgü Kuralları

Süre: 6 saat

 

SAYGI(Dinleme Metni)

 

24 Nisan, Cuma

Otobüsteydim bugün. Bir adam bindi. Sarmısakyemiş, yanımda durmadı benim, uzağagitti, gene de duyuluyordu ağzının kokusu.Burnumu tıkadım. Ben zaten inecektim amagideceğim yere varmamış olsam da inerdim,çekilir şey değildi o koku.

Sarmısak yemesinler demiyorum. Ben sevmemo nesneyi ama bunca yüzyıldır insanoğluyiyor onu, demek bir tadı var, bir iyiliği de var.Yesinler, kimsenin zevkine karışacak değilimama sarmısak yedikten sonra dalmasınlarkalabalığın içine, düşünsünler biraz, düşünsünlerde ötekini berikini rahatsız etmesinler.Yalnız ben rahatsız olmuyorum, nice kimselerrahatsız oluyor. Sarmısak yemeyi seveni gördümama kendisi yemeden sarmısak kokusundanhoşlananı görmedim. Akşam yenmez mibu? Çoluk çocuk akşam yemeğinde yersiniz osarmısağı, sonra oturursunuz evinizde, olurbiter.

Şu adama bir çatayım dedim içimden. Söylemeliydimdüşündüklerimi. Bir kavgadırçıkardı. Bilirim, otobüstekilerin çoğu da ondanyana olurdu. Canı istemiş de sarmısak yemiş oadamcağız! Ne karışırmışım ben? Belki bir dealaturkalık, alafrangalık tartışması açarlar,bana züppe derlerdi. Göze alamadım. Amaalmalı göze. Kavga etmeyi, tartışmayı, züppesayılmayı almalı göze, dayak yemeyi bile gözealmalı. Kimsenin işine, keyfine karışmak değildirbu. İnsanları biraz da ötekini berikini düşünmeye, şunu bunu rahatsız etmekten çekinmeyeçağırmaktır. Bana öyle geliyor ki bu dabir yurttaşın başlıca ödevlerindendir. Böylekavgaları, tartışmaları, bu uğurda dayakyemeyi göze almazsak bu ülke sarmısak kokusundankurtulamaz. Yani bu toplumun insanlarıyalnız kendilerini düşünüp başkalarınaaldırmamaktan, bütün kötülüklerin anası olanbu huydan silkinemez.

Nurullah ATAÇ

Bu Metnin Ses Dosyası İçin Tıklayınız...
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.