YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA İLE İLGİLİ YAZI VE ŞİİRLEREkleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 14638

Yardımlaşma ve Dayanışma Hakkında Bilgi, Yardımlaşma ve Dayanışma İle İlgili Yazılar Kompozisyon

Yardımlaşma ve Dayanışma

İnsanoğlu eşi, dostu, arkadaşları, çevresi ile bir bütündür. İnsan doğasıgereği yalnız yaşayamaz, toplum içinde diğer insanlarla sürekli etkileşimhalinde bulunmaktadır. İnsan buetkileşim içerisinde karşılıklı olarak diğer insanlarla her anlamdaalışverişte bulunur.

Tecrübelerine dayanarak birçok söz söyleyen atalarımız, yardımlaşma ve dayanışma hakkında da pek çok atasözü dile getirmişlerdir. Bir elin nesi var, iki elin sesi var; Yalnız taş duvar olmaz; Ağaç yaprağıyla gürler gibi.

Yardımlaşma ve dayanışma toplum fertlerinin sahip olması gereken en güzelözelliklerdendir. Bir arada yaşayan insanlar sürekli yardımlaşma içerisinde olursa hem daha mutlu hem de daha huzurlu olurlar. Kapı komşun ile el ele vererek bir iş ortaya koymak kadar keyifli başka bir iş yoktur. Birlikte yapılan işler aynı zamanda daha kısasürede yapıldığından böylece aynı zamanda çok daha fazla iş yapabilmek de mümkündür.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanlar sanal bir dünyada yaşamaya başlamış,sosyal ilişkileri git gide zayıf bir hal almıştır. Artık değil yardımlaşmak insanlar yan komşunun adını bile bilmemektedir. Ancak hem bireysel hem toplumsal olarakyardımlaşma insan açısından büyük önem taşır. Bu nedenle günlük hayatımızda ihtiyacı olanlara yardım etmekten geri kalmayalım. Böylece daha hoşgörülü ve sağduyulu bir toplum haline gelmek mümkündür.

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

Yardımlaşma Ne Demektir

Yardımlaşma; Yapılması gereken bir şeyi bir kaç kişinin birlikte yapmasıdır. İnsanların tek başına üstesinden gelemeyeceği görevleri grupça yardımlaşarak yapmasıdır. Bir konu hakkında bilgimiz yetersizse grup arkadaşımızın o konudaki bilgisi kullanılır. Başka bir konuda diğer grup arkadaşının bilgisi yetersizse kendi bilgilerinin katılması suretiyle bir işin başarıyla tamamlanmasıdır.

Yardımlaşmanın Yararları ve Önemi 

  • İnsanların yardımlaşması sayesinde yardıma muhtaç kimselerin ihtiyaçları giderilir. Bu gibi yardımlar sayesinde muhtaç kimselerin yanlış hallerde bulunması önlenmiş olur.
  • İnsanlar arasında sevgi ve muhabbet bağı kurulur. İnsanlar toplumda kötülerin yanında iyilerinde olduğunun bilincine varır.
  • Hz. Muhammed, müslümanlara yardım etmelerini öğütlemiştir. Çünkü yardım ettikleri insanlar zor durumlarını aştıklarında kendileri de yardımlaşmanın tadına vardığı için yardım etmeye çalışır.
  • Zekât, sadaka gibi yardımlar müslümanların aralarında birlik ve beraberliğin yaşandığının kanıtıdır. Sınıf farkının aşılmasına etkendir.

Mutlu toplumlar, sağlıklı toplumdan meydana gelir. Sağlık sıkıntıları olan insanların etrafındaki kimselerin yardımlarına gereksinimleri vardır. Bu nedenle toplumu oluşturan kişilerin birbirine yardım etmeleri şarttır. Maddi ve manevi olarak insanlar birbirleriyle yardımlaşırsa o toplum huzurlu ve mutlu olacaktır.

Dayanışma Ne Demektir

İnsanlığın ilk yıllarından bu yana insanlar topluluk halinde yaşamaya başlamışlardır. Çünkü, ”Yalnızlık Allah’a mahsustur” sözününde belirttiği gibi insanlar yalnız yaşayamazlar. Her konuda birbirlerine gereksinim duyarlar. Bir kimsenin yapamadığını , eksik yanını diğer bir kimse doldurur. Bu sayede insanlar dayanışmayla yaşamlarını sürdürürler. Türk toplumu dayanışmaya ve yardımlaşmaya oldukça önem vermiştir. Bunu şuradan anlıyoruz ki; Kurtuluş Savaşı döneminde Türk Milleti’nin birbiriyle dayanışması sayesinde ülkeyi düşman işgalinden kurtarmışlardır.

Dayanışmanın Yararları ve Önemi

Toplumsal dayanışma; bir toplumun her bir bireyin yardımlaşması ve birlikte hareket etmesidir. Toplumsal dayanışma ülkelerin talihi açısından oldukça önemlidir. Çünkü, dayanışmalar sayesinde toplumlar ve ülkeler kalkınır. Toplum içindeki bireylerin birbirine zarar vermekten çok yarar sağlanmayı istemeliler. . Çünkü bu sayede hem ülkemiz hemde biz insanlar refaha kavuşuruz. Toplumu oluşturan kişiler birlikte hareket etmelidirler. Bu toplum olmanın bir koşuludur. Yine bunun da en güzeli örneği; Kurtuluş Savaşıdır. Kurtuluş savaşında millet kaderine küsmemiş birlik ve beraberliklerini gösterip mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Bu azimleri sayesinde Ülke bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkelerin kalkınması ve dünya sıralamasının en üstüne taşınmasında en önemli etken toplumsal dayanışmadır.

 

 YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA İLE İLGİLİ ŞİİRLER

YARDIMLAŞMA

İşi el birliği bitirir.
Birliği doğuran kuvvettir.
Yalnız kişi güçsüz olur.
Hepimiz olursak kuvvet olur.

Bir iplikle kumaş
Bir ağaçla orman olmaz
El ele vermeyince
Taş yerinden kalkmaz

Birlikten kuvvet doğar
Her insan hür yaşar
İnsanların kalbinde
Yardımlaşma taht kurar.

Zeliha UYSAL 7/C

 

YARDIMLAŞMA ŞİİRİ

Kimsesiz yetimlerin evi yanmasın
Minicik yavruların rengi solmasın
Hiç kimse aç susuz kalmasın
Dost, kardeş olup yardım yapalım

Ekmek için namerde muhtaç olanları
Karamsar olmayıp gülsün yüzleri
Mal mülk nedir yeter ki pırıldasın gözleri
Dost, kardeş olup yardım yapalım

Nice insanlar vardır kimsesiz
Hayatta bakarken aciz ve güçsüz
Göz yaşlarım süzüldü yanaktan habersiz
Gelin dost, kardeş olup yardım yapalım

Evsiz barksız sokaklarda yatan çocuklar
Önlerinden yürüyüp giden duygusuz insanlar
Biz duyguya, onlar sevgiye muhtaç olanlar
Gelin dost, kardeş olup yardım yapalım

Abdulhakim ÖZTÜRK

 

Gittiğimiz Yol Dayanışmaydı

Her vardığım yerdir vatandır o sevgilim
Soluduğum nefeste sevgilime hasretim
Her bakışımla açıktır semaya ellerim
Gökyüzümdeki sevgiliye dua niyaz ederim
Gittiğimiz yol dayanışmaydı sesidir
Ceddimin aşk ile iman olduğunu duyarım

 
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.