Yakın zamanda çeşitli ülkelerde meydana gelen doğal afetler nelerdir? (Fotoğraflı)Ekleyen: DersTurkce.COM | Okunma Sayısı: 3264
 1. Yakın zamanda çeşitli ülkelerde meydana gelen doğal afetleri araştırınız.

   Ülkemizin bu tür olaylara karşı nasıl bir yaklaşım sergilediğini öğreniniz, Yakın zamanda çeşitli ülkelerde meydana gelen doğal afetler nelerdir? 

  Ülkemizin bu tür olaylara karşı nasıl bir yaklaşım sergilemektedir?

  Diğer ülkelerde değişik doğal afetler yaşanabilmektedir bunları şöyle sıralayabiliriz;

  1- Deprem 
  2- Sel 
  3- Heyelan 
  4- Kuraklık 
  5- Çığ 
  6- Kıtlık 
  7- Fırtına 
  8- Don olayları 
  9- Hortum 
  10- Volkan 
  11- Orman Yangınlar 

  12- Tsunami 

  Ülkemiz çevre ülkelerde meydana gelen bu felaketlere karşın yardım ekipleri göndermiş ve insani yardım malzemeleriyle yardımda bulunmuştur. Ayni ve nakdi yardım yapmıştır.


  Foğraflı Dünyada Yaşanan Doğal Afetler

  1. Eyyafyallayöküll Yanardağı

  2010'un mart ayında tüm dünyayı meşgul eden doğal felaket. Avrupa'da birçok ülkenin uçak seferlerini iptal etmesine sebep oldu. Neredeyse tüm Avrupa'nın üzeri toz ve dumanla kaplanmıştı.
 2. 2. California'da Çöken Yol

  7 Mart 2011'de montere County bölgesinde otoyolda göçük yaşandı. Şans eseri bu olaydan kimse yara almadan kurtuldu.
 3. 3. Okyanus Altındaki Yanardağ

  Okyanusya'nın küçük ülkelerinden olan Tonga yakınlarında 2009'da patlayan su altındaki volkanın faaliyetleri bölge halkını gayet korkuttu. Volkanik harekketn dört gün sonra 7.6'lık bir deprem oldu.
 4. 4. Sönmüş Sanılan Chaiten Volkanı

  Şili'nin başkenti Santiago yakınlarındaki Chaiten Yanardağı yüzyıllardır sönmüş olarak biliniyordu. Ancak, bir gece yıldırımlar eşliğinde aniden faaliyete geçti. Birçok insan hükümetin kararıyla bölgeyi terketmek zorunda kaldı.
 5. 5. Tsunamiden Kaçış

  2004 yılında Asya'yı vuran tsunami birçok kişinin ölümüne ve ve evsiz kalmasına sebep oldu. Fotoğraf Endonezya'dan. Ancak, dev dalgaların vurduğu tek ülke Endonezya değil. Flipinler, Sri Lanka, Hindistan ve Tayland da dev dalgaların hedefi oldu.
 6. 6. Sandy Kasırgası

  2012'de ABD'yi vuran kasırga. 286 kişi kasırgada öldü. ABD'den sonra Haiti, Jamaica, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkeler de kasırgadan etkilendiler. Hayatını kaybedenlerin ve evsiz kalanların sayıları oldukça fazla.
 7. 7. California Yangını

  2009 yılında ABD'de yaşanan bir felaket daha. Yangın çok geniş bir alana yayıldı ve söndürülmesi çok uzun süre aldı. 2 kişi hayatını kaybetti.
 8. 8. Alabama'da Oluşan 35 Hortum

  Kasırga ve hortumlar geniş ve açık arazileri seviyor. ABD'nin Alabama şehri de bunlar için oldukça uygun. 2011'de çıkan hortumda 236 kişi ölmüştü.
 9. 9. Okyanusun Ortasındaki Ev

  Japonya'daki tsunami felaketi hala akıllarda. 9 büyüklüğündeki depremden sonra oluşan tsunami Jpaonya'da bugüne kadar yaşanan en büyük felaketlerdendi.
 10. 10. Katrina Kasırgası

  Amerikan tarihindeki en ölümcül 5 felaketten biriydi 2005'te yaşanan kasırga. Özellikle New Orleans'ta büyük can ve mal kayıplarına sebep olmuştu. Şehrin yüzde 80'i su altında kaldı.
 11. 11. Flipinler'deki Deprem

  6 Şubat 2012'de yaşanan depremde 52 kişi hayatını kaybetti. 6.9 büyüklüğündeki deprem birçok evin yıkılmasına, yolların yarılmasına sebep oldu.
 12. 12. Haiti Depremi

  2010'da yaşanan deprem tüm dünyanın gözlerinin Haiti'ye çevrilmesine sebep oldu. Büyük yıkıma sebep olan depremde yüzlerce ev yıkıldı ve yüzlerce insan hayatını kaybetti. Dünyanın pek çok yerinden Haiti'ye yardım gitti.
 13. 13. Hindistan Muson Yağmurları

  2006'da januma Nehri civarında başlayan şiddetli muson yağmurları sel oluşmasına sebep oldu. 1000'e yakın kişi evlerinden olurken şans eseri can kaybı yaşanmadı.
 14. 14. New Mexico'da Gece Boyu Süren Yıldırımlar

  2010 yılında Amerika'da yaşanan olayda can kaybı yaşanmasa da büyük korkuya sebep oldu. Yıldırımlar öyle yoğun iniyordu ki, sanki şimşeklerden oluşmuş bir fırtına görüntüsü veriyordu.
 15. 15. 17 Ağustos Marmara Depremi

  1999'da yaşanan depremde ülke olarak yasa boğulduk. Yaklaşık 17.000 kişinin hayatını kaybettiği depremde onbinlerce bina da yıkıldı. Haberself olarak kaybettiklerimizi bir kez daha anıyoruz.

 
Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.